Pies dla dziecka – jaką rasę wybrać?
Pies dla dziecka – jaką rasę wybrać?

Pies dla dziecka – jaką rasę wybrać?

Jednym z najpopularniejszych zwierząt jakie goszczą w gospodarstwach domowych jest pies. Zatem określenie ,,pies najlepszy przyjaciel człowieka” czy „czworonożny członek rodziny” nie wzięły się znikąd. Jeśli jesteś rodzicem i zastanawiasz się jaką rasę wybrać odpowiedź znajdziesz właśnie tutaj. Zanim przygarniesz psa ze schroniska czy kupisz rasowego psa musisz uświadomić sobie parę kwestii i odpowiedzieć na ważne pytania.

1. Pies dla dziecka to obowiązek rodziców

Niestety częstym jeszcze schematem jest kupowanie psów czy zwierząt w prezencie (czy to pod choinkę, na urodziny czy osiągnięcia w nauce dziecka). Dochodzi do sytuacji gdzie dziecko otrzymuje psa w prezencie wcześniej nie poruszając takiej kwestii. Okazuje się wtedy, że dziecko owszem jest zainteresowane, bawi się z psem jakiś czas lecz po pewnym czasie, gdzie wchodzi rutyna, obowiązki dziecko nie poczuwa się do obowiązku opiekowaniem się czy zajmowaniem się pupilem. Dochodzi wtedy do kłótni, sporów, pies zaczyna być ciężarem a rodzice odczuwają obciążenie i obowiązek opieki nad psem, gdzie to przecież ich dziecko miało poczuwać się do obowiązku opieki nad psem. Często pies służy rodzicom jako nauka dziecka poczucia odpowiedzialności za żywą istotę. Rodzice poprzez zakup czy przygarnięcia psa chcą nauczyć swoje dziecko dyscypliny, rutyny, odpowiedzialności itp. Lecz trzeba sobie uświadomić – PIES nie jest i nie powinien być wykorzystywany do nauki dziecka a nawet jeśli pies „jest dzieci” odpowiedzialność za psa biorą rodzice.

Co więc zrobić jeśli zastanawiasz się nad kupnem/przygarnięciem psa:

 1. Porozmawiaj z członkami rodzi i poznaj ich zdanie na ten temat
 2. Przedyskutuj rolę każdego domownika przy zajmowaniu się psem
 3. Uświadom domowników co zmieni się w ich życiu jeśli pojawi się w domu pies
 4. Pamiętaj! Nawet jeśli dzieci deklarują, że tylko one będą się zajmować psem – Ty i tak ponosisz pełną odpowiedzialność za czworonoga i to będzie Twój obowiązek zajmowania się nim.

2. Wybór odpowiedniej rasy psa dla dziecka

Przy wyborze rasy psa weź pod uwagę :

 • charakterystykę rasy – zwróć uwagę na to, czy dana rasa jest łagodna, przyjazna dzieciom, czy np. wykorzystywana jest do dogoterapii, czy jest to rasa energiczna czy raczej spokojna i „kanapowa”. Dopasuj do charakteru dziecka i do jego potrzeb.
 • wiek dziecka – jest to bardzo ważne. Musisz uwzględnić to czy Twoje dziecko jest już wystarczająco duże, by samodzielnie zajmować się psem, wyjść z nim na spacer, wybiegać się z psem i pójść na dłuższy spacer z psem. Jeśli nie to musisz wziąć pod uwagę, że ten i inne obowiązki będą przypisane Tobie.
 • temperament i charakter dziecka – jeśli Twoje dziecko jest wulkanem energii, potrzebuję dużego ruchu wybierz rasę, która dotrzyma kroku Twojemu dziecku. Niektóre rasy pomagają w niwelowaniu stresu u dzieci, pomagać w koncentracji, pomagać w leczeniu depresji, pomagać w wyciszeniu się, uczyć empatii i odpowiedzialności za istotę żywą.

3.Kiedy kupić psa? Jaki moment jest najlepszy?

Zakup psa jest bardzo prosty i szybki, ale to moment w którym się podejmuje decyzję o zakupie czworonoga jest najważniejszy. Musi być to decyzja przemyślana, przedyskutowana z każdym członkiem rodziny. Jeśli kupujesz psa rasowego to bardzo ważne byś uważnie i dokładnie poczytał o rasie. Ważne byś zwrócił uwagę na specyfikę rasy, czy jest to rasa łagodna, energiczna, chorobliwa, czy często pieski cierpią na jakieś schorzenia i czy potrzeba jest wyjątkowa pielęgnacja, itp. Jeśli natomiast zastanawiasz się nad przygarnięciem psa ze schroniska to bardzo ważny jest etap adaptacyjny dla psa. Pierwsze spacery pozwolą pokazać Ci czy złapiecie kontakt i czy się polubicie. Pierwsze spacery, zabawy i spędzony czas da obraz jaki charakter pies ma, jeśli przeżył traumy to będziesz mógł ocenić czy podołasz zadaniu i odpowiednio zaopiekujesz się pieskiem.

Pies dla małego dziecka

Jeśli jesteś pewny swojej decyzji, to wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny powinieneś ustalić, jakiego pieska kupić dziecku.

Psy rodzinne to psy przyjazne dzieciom. Ta cecha jest podstawową cechą zwierząt domowych. Wzbogacają one życie rodziny i czynią je pełnym wrażeń. Małe dzieci są dużym wyzwaniem dla czworonożnego przyjaciela, dlatego przed zakupem pieska należy dokładnie rozważyć, jaka rasa odpowiednio pasuje do wieku dziecka i czy nadaje się on również do życia rodzinnego.

Jaki pies dla małego dziecka?

Rodzice wychowujący małe dziecko a chcący by pojawił się jeszcze jeden czworonożny członek rodzice powinni zastanowić się nad rasą psa. Wiadomo, że przy malutkim dziecku pies powinien być łagodny, opiekuńczy tolerancyjny na krzyki, płacze, pełzanie i raczkowanie dziecka. Dlatego większość dorosłych jednak decyduje się na małe psy – rasy małych psów. Do takich psów należą:

 • Yorkshire Terrier
 • Bichon Frise
 • Mops
 • Buldog Francuski
 • Coton de tulear
 • Boston Terrier
 • Hawańczyk
 • Shih tzn
 • Maltańczyk
Psy średniej wielkości dla dzieci

Jeśli dzieci już zaczynają się odpowiedzialności to wyprowadzanie psa jest to idealne rozwiązanie by móc tego właśnie nauczyć swoją pociechę. Nauka odpowiedzialności za czyjeś życie nie jest łatwa. Spacer z psem i samodzielne wyprowadzanie psa może być jednym z elementów nauki odpowiedzialności. Wiadomo jednak, że pies musi być odpowiedniej wielkości i masy by dziecko samo mogło wyprowadzić i utrzymać psa na smyczy. Idealnie w tym sprawdzą się psy średniej wielkości.

Rasy psów przyjazne dzieciom o średniej wielkości:

 • Beagle
 • Basset hound
 • Bokser
 • Goldendoodle
 • Pudel
 • Buldog angielski
 • Golden Retriever
 • Samojed
 
Duże psy dla dzieci

Duże rasy psów to idealny towarzysz i opiekun dla dziecka. Lecz większe rasy psów potrzebują też odpowiedniego środowiska : wybieg, metraż, najlepiej jak dom w którym mieszka rodzina z dużym psem ma ogród. Większe rasy psów są często budzą obawę, że nie nadają się dla dzieci To bardzo mylne przekonanie. Wiele dużych psów – większe rasy psów idealnie sprawdzą się w roli domowego czworonożnego opiekuna Twojego dziecka, najlepszego przyjaciela i kumpla. To takich ras należą na przykład:

 • Owczarek Collie
 • Labrador
 • Owczarek niemiecki

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl