Border Collie – wszystko o rasie
Border Collie – wszystko o rasie

Skąd pochodzi Border Collie

Border collie są psami pasterskimi i zostały wyhodowane do pilnowania owiec, ale mogą zarządzać niemal każdym typem stada.

Rasa pochodzi z nizinnych i przygranicznych hrabstw Anglii i Szkocji i może sięgać XVIII wieku. Uważa się, że przodkami border collie były inne rodzaje collie, takie jak bearded collie i szkocki collie, a niektórzy historycy rasy uważają, że spaniel może również być gdzieś w mieszance tej rasy.

 

akita biała

 

Informacje o Border Collie

Border collie są znane ze swojej charakterystycznej puszystej sierści, spiczastych uszu, które opadają do przodu i smukłej budowy ciała. Ich robocze pochodzenie oznacza, że rasa jest niesamowicie szybka i zwinna. Border collie wygląda podobnie do owczarka australijskiego lub collie, ale ma nieco dłuższe, smuklejsze ciało.

Border collie zwykle ważą około 12 kg - 20 kg i osiągają do 55 cm wysokości. Ich średniej długości płaszcz może występować zarówno w odmianach szorstkich, jak i gładkich. Rasa występuje w wielu kolorach, najpopularniejszy typ to czarno biała sierść, ale występują też następujące umaszczenia:

  • czekoladowy marmurkowy (chocolate merle),
  • niebieski marmurkowy (blue merle),
  • liliowy marmurkowy trójkolorowy (lilac tricolour merle),
  • rudo-biały.

Border Collie charakter

Border collie ma intensywną, energiczną osobowość, którą trudno zmęczyć! Ponadto mogą być bardzo opiekuńcze w stosunku do swojej rodziny i świetnie radzą sobie z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Więc odpowiadając na pytanie czy border collie jest dobry dla dzieci? – Tak!

Podobnie ich skłonność do szczekania sprawia, że są bardzo skutecznymi psami stróżującymi. Jednak najlepiej jest wychowywać je razem z innymi członkami rodziny i zachować ostrożność w przedstawianiu ich nieznajomym.

Instynkt pasterski rasy może sprawić, że będą nieprzyjazne w stosunku do obcych, nieznanych psów lub dzieci. Dlatego bądź ostrożny, gdy zabierasz swojego border collie na spacer i naucz go, aby wracał na wezwanie.

 

czarna bluza 

Jak trenować border collie?

Border collie są bardzo energicznymi psami i od samego początku wymagają szkolenia i socjalizacji. W związku z tym zapisz swojego Border Collie do przedszkola dla szczeniąt, gdy tylko osiągnie odpowiedni wiek. Możesz także porozmawiać z trenerem psów na temat trwającego szkolenia.

Border collie musi być ćwiczony codziennie przez co najmniej 40 minut. Istotne jest, aby były szkolone, aby wracały na wezwanie, ponieważ są znane z „zaganiania” samochodów, biegaczy lub innych psów.

Border collie to niezwykle inteligentne psy, które rozwijają się, gdy stawia się im wyzwania umysłowe i zadania do wykonania. W związku z tym jest to rasa, która może być dość wymagająca pod względem czasu i uwagi i nie nadaje się dla zapracowanych właścicieli zwierząt domowych. Mimo to nagród dla oddanych właścicieli jest wiele. Border Collie można nauczyć robić naprawdę imponujące sztuczki a to świetny i aktywny czas spędzony razem!

Border Collie w mieszkaniu czy domu?

Ponieważ border collie jest rasą pracującą, najlepiej trzymać go na posesji z dostępem do dużego, zabezpieczonego przed ucieczką terenu na zewnątrz. Dlatego mieszkanie zdecydowanie nie jest idealne dla tej rasy.

Szczęśliwy border collie może biegać, eksplorować, kopać i bawić się swobodnie przez cały dzień. Ograniczone warunki życia mogą doprowadzić rasę do nieszczęścia lub przejawiania destrukcyjnych zachowań. Ponadto ważne jest, aby trzymać Border Collie w bezpiecznym miejscu, ponieważ rasa ta jest sprytnym artystą ucieczki.

 

 border collie

 

Border Collie zdrowie

Border collie to wytrzymałe psy, które nie są podatne na wiele dolegliwości. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku adopcji zdrowego psa od renomowanego hodowcy. Oczekuje się, że border collie dożyje około 12-15 lat. Mimo to istnieje tylko kilka potencjalnych chorób dziedzicznych, na które warto zwrócić uwagę w miarę starzenia się psa.


Polecane akcesoria dla rasy Border Collie :

 

kolorowe szelki guard dla psa czerwona smycz dla psa transporter dla psa
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl